× Anasayfa İletişim
295/2 Sokak No: 1E Egesun Plaza Mansuroğlu Mah. Bayraklı İzmir
Sarkma
Sarkma

 Pelvik Organ Sarkmaları

Çoklu doğumlar, obezite, genetik faktörler, kronik kabızlık, pelvis kaslarının zayıflaması, yaşın ilerlemesi ve pelvik bölge ameliyatları nedeniyle kadınlarda mesane ve rektum sarkmaları oluşabilir. Leğen kemiği içerisindeki bu organların sarkması durumu “pelvik organ sarkmaları” olarak adlandırılır.

İdrar yapamama, gaz kaçırma, idrar torbasını tamamen boşaltamama, ilişki sırasında idrar kaçırma, vajende basınç, vajinal akıntı, ağrılı cinsel ilişki gibi fiziksel şikayetlere neden olabilen pelvik organ sarkmaları lazer teknolojisi ile tedavi edilebilir.

Lazerle Sarkma Tedavisi Nedir?

Kadınların pelvis bölgesinde yer alan mesane ve rektum sarkmalarının cerrahi kesikler yapılmadan lazer teknolojisi ile tedavi edilmesi mümkündür. Kişinin genel sağlık durumu, şikayetlerinin boyutu ve sarkmanın derecesi uzmanlara tedavi süreçlerini şekillendirirken yol gösterir.

Lazerle sarkma tedavileri kapsamında; mesane sarkması (sistosel) ve rektum sarkması (rektosel) sorunları tedavi edilmektedir. Henüz şikayetler minimum düzeydeyken egzersizlerle üretral bölgede ve mesane duvarında bulunan kasların güçlendirilmesi sağlanabilir. Ancak sarkmalar hafif ve orta derecede görülüyorsa Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile ağrısız ve acısız bir şekilde tedavi edilebilir.

Sarkma olan bölgelerdeki kollajen miktarını arttıran lazer tedavisi sonucu pelvik taban kasları güçlendirilir, vajina kanalı daraltılır, hafif ve orta düzeydeki sarkma sorunları giderilebilir.

Sarkma Tedavisi Sonrası Süreç

Lazerle sarkma tedavisi hastanın ihtiyacına göre planlanır. Yaklaşık 20 dakika süren lazer tedavisi sonrasında bölgedeki kaslara lazer ışınları kontrollü olarak gönderilir. Isınma hissinin dışında kişi belirgin bir ağrı ya da acı hissetmez. İşlem sonrası hasta günlük hayatına geri dönebilir ve tedavinin tam etkilerini hissetmek için birden fazla seans gerekebilir.

Pelvik organlarda sarkma kadınları hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatsız edebilen anatomik problemlerdir. Bu sorunların görmezden gelinmesi sarkma derecesinin artmasına, kadınların karşılaştıkları sorunların fazlalaşmasına ve zaman içerisinde cinsel hayatlarının sonra ermesine neden olabilir.

Vajende basınç, vajinal akıntı, fıtıklaşma, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yapamama, idrar kaçırma ve gaz kaçırma gibi şikayetler yaşayan kadınların zaman kaybetmeden jinekolojik muayene olmaları gerekir. Sorunların erken teşhis edilmesi tedavi seçeneklerinin çeşitlendirilmesi adına önem taşır.

Siz de pelvik organ sarkması belirtileri yaşıyorsanız MADİKADOM uzmanlarından randevu alabilir; sorununuzu teşhis ettirip size özel tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
+90 534 596 43 00
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu
talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!