× Anasayfa İletişim
295/2 Sokak No: 1E Egesun Plaza Mansuroğlu Mah. Bayraklı İzmir
Vajinismus
Vajinismus

 Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınların çoğunlukla fiziksel bir hastalıkları olmamasına rağmen cinsel ilişkiye girmelerini engelleyen cinsel işlev bozukluğuna “vajinismus” denir. Korku ve kaygı temelli ortaya çıkan vajinismus nedenleri oldukça değişkendir.

Kadınların cinsel hayatlarını etkileyen bu sorun egzersizlerle ve terapilerle tedavi edilebilir. Kişinin yaşadığı sorunla alakalı farkındalık sahibi olması ve bu sorunu çözmek istemesi vajinismus tedavisi süreçlerinin başarısı adına oldukça önemlidir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Geçmişte yaşanan ve iz bırakan kötü cinsel deneyimler, duygusal iniş çıkışlar, kulaktan duyma bilgiler, stres, cinsel birleşme korkusu, yaşanan travmalar, menopoz dönemi ve kullanılan ilaçların yan etkileri gibi birçok farklı faktörden kaynaklanabilen vajinismus; primer ve sekonder olarak görülebilir. Vajinismus henüz cinsel birliktelik yaşamayanlarda da cinsel birliktelik yaşamış olanlarda da ortaya çıkabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi kişiye özel planlanan; kişinin yaşadığı sorunlar özelinde şekillendirilmesi gereken bir süreçtir. Her kadının farklı nedenlerle vajinismus sorunu yaşayabileceği ve dolayısıyla kendi sorunlarını çözmeye yönelik planlanan bir tedavi sürecine ihtiyaç duyacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Vajinismus tedavisi sırasında kadınlara egzersizler verilir. Kegel egzersizleri ile pelvik taban kasları üzerindeki hakimiyetin arttırılması amaçlanır. Tek başına Kegel egzersiz eğitimi kadınların vajinismustan kalıcı olarak kurtulması adına etkili değildir. Bu nedenle egzersizlerle birlikte terapi tedavisinin de eş zamanlı olarak uygulanması gerekir.

Vajinismus terapileri sırasında izlenecek yöntemler kişinin kaygı durumuna, hassasiyetine ve bu sorunu ne zamandan beri yaşadığına göre değişebilir. Bazı hastalarda telkin yöntemi yeterli olabilirken bazılarında çoklu terapi yöntemlerinin denenmesi gerekebilir. Genellikle eşlerin de terapilere iştirak etmesiyle vajinismus hastalığı ortalama olarak 3 seansta tedavi edilebilir.

Vajinismus Tedavisi Sonrası

Vajinismus kişiye özel bir hastalıktır; diğer bir deyişle her hasta vajinismus problemini aynı nedenlerle yaşamaz. Kimi zaman özgüven eksikliği, kimi zaman performans kaygısı ve kimi zaman geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Vajinismus tedavisi sırasında kadınlar mümkün olduğunca stresten ve baskıdan uzak kalmalı; eşleri tarafından desteklenmelidir. Vajinismus; uygun şartlar sağlandığında uzmanlar tarafından kalıcı olarak tedavi edilebilir.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
+90 534 596 43 00
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu
talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!