4 Boyutlu Ultrasonografi – Sultan Buğday

4 Boyutlu Ultrasonografi

Teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak ultrason görüntüleme teknikleri de evriliyor. En son teknolojiyi barındıran 4 boyutlu ultrasonografi yani 4D USG; bebeklerin anne karnında eş zamanlı olarak görüntülenebilmesini sağlayan bir cihaz olma özelliği taşıyor.

Fetüsün 3 boyutlu ve gerçek zamanlı görüntülenip görüntülerinin kaydedilmesini sağlayan 4D USG; bebeğin anlık olarak izlenmesin mümkün hale getiriyor. Eski dönemlerde kullanılan 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasonlardan farklı olarak 4 boyutlu USG; bebeğin o an ne yaptığının net bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor. Görüntülerde gecikme oluşmuyor, bebeğin cinsiyeti çok erken dönemlerde dahi bu teknoloji sayesinde belirlenebildiğinden ebeveynler ve bebek arasındaki bağlar en kısa sürede güçlenebiliyor.

4D Ultrason Faydaları Nelerdir?

4D ultrason teknolojisinin en büyük faydası anne adayı ve bebek arasında güçlü bağların kurulmasını sağlamasıdır. Bebek henüz doğmadan onun hareketlerini eş zamanlı olarak izleme şansına sahip olan anne adayının bebeğine yakınlaşmasını 4D USG teknolojisi kolaylaştırır.

4D USG ile gelen görüntülerin kalitesi ve çözünürlüğü yüksek olduğu için bebeğin cinsiyeti daha erken dönemlerde belirlenebilir. Böylece anne ve baba adayları bebekleri için gerekli hazırlıklara 14. haftadan itibaren başlayabilir.

Bu teknolojinin diğer bir faydası da endişeli anne adaylarının içini rahatlatmasıdır. Bebeklerinin sağlık durumu ile ilgili endişeler onları gerçek zamanlı izleyerek kaybolup gider.

4D USG’nin avantajları yalnızca anne, bebek ve baba yakınlaşması ile sınırlı tutulamaz. Bebekteki gelişim sorunlarının erken dönemde belirlenmesi için de bu teknoloji büyük bir farkındalık yaşatır.

4D ultrason sayesinde;

  • Çoklu gebelik durumlarında dahi her bir bebek tek tek incelenebilir.
  • Gebelik sırasında yaşanan sorunların nedenleri tespit edilebilir.
  • Bebeğin merkezi sinir sistemini etkileyen sağlık sorunları anlaşılabilir.
  • Rahim yapısındaki anomaliler belirlenebilir.
  • Bebekteki parmak eksiklikleri, yarık damak ve dudak gibi gelişim gerilikleri görüntülenebilir.
  • Bebeğin solunum sıklığı sayılabilir, solunum problemleri erken dönemde teşhis edilebilir.
  • Bebeğin yüz hatları net bir şekilde ayırt edilebilir.
  • Bebeğin rahim içerisindeki pozisyonu anlaşılabilir.
  • Bebeğin yüz ifadeleri, davranışları ve hareketleri izlenebildiğinden fetüsün davranışları yorumlanabilir.

Kliniğimizde gebelik takipleri sırasında anne ve baba adaylarımıza 4D ultrasonun tüm faydaları sunulmaktadır.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!