Ağrısız Normal Doğum – Sultan Buğday

Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız normal doğum; diğer bir deyişle ağrısız vajinal doğum, bebeklerinin dünyaya ilk geldiği anı yaşamak isteyen ancak aynı zamanda doğum ağrılarından çekinen kadınların öncelikli tercih olarak değerlendirdikleri bir doğum şeklidir.

Doğum yapacak anne adayına epidural anestezi verilmesiyle gerçekleştirilen ağrısız normal doğum sırasında anne adayının fizyolojik strese girmesi ve yorgun düşmesi engellenir. Böylece bebeğini kollarına alan anne adayı doğum sancıları yaşamadan bebeğine kavuşmanın konforunu yaşayabilir.

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Doğum öncesi epidural bölgeden çok ince bir kateter yardımıyla lokal anestezik maddeler bölgeye enjekte edilir. Rahim kasılmaları ritmik hale gelip rahim ağzı yaklaşık 4 cm açıklığa kavuşunca ağrıların dindirilmesi amacıyla verilen epidural anestezide zamanlama oldukça önemlidir. Eğer erken bir müdahalede bulunulursa bebeğin doğumu gecikebilir.

Doğum anı ile ilgili pozitif bir deneyim sunulmasını sağlayan epidural anestezi hareketsizliğe neden olmaz, yalnızca ağrı hissedilmesini engeller ve anne doğumun her bir anını bilinçli bir şekilde takip edebilir. Doğum sancılarından korunan anne adayı doğum gerçekleştikten sonra aşırı yorgunluk, halsizlik ve fiziksel travma etkilerinden maksimum düzeyde uzaklaşır.

Ağrısız Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Ağrısız vajinal doğum kadınların doğum sancılarını hissetmemesine neden olurken tam bir uyuşma haline neden olmaz. Anne hareket edebilir, bilinci açıktır ve farkındalığı yüksektir. Yalnızca doğuma odaklanılmasını sağlayan epidural anestezi bebek doğduktan sonraki aşamalarda da kadınların konforunu arttırır. Doğum kesisi açılırsa ve tamiri gerekirse kadın bu ağrıları da hissetmez.

Ağrısız Doğum Kimler İçin Uygun Değildir?

Ağrısız vajinal doğum yapmak isteyen kadınların kesinlikle anestezik maddelere alerjisinin bulunmaması gerekir. Bu nedenle ağrısız doğum yapmak isteyen kadınların öncelikle detaylı tetkiklerinin yapılması ve anestezinin kendileri için riskli olmadığının tespit edilmesi gerekir.

Anestezi için genel sağlık durumu uygun olmayan, aktif kanaması bulunan, tansiyon düşüklüğü sorunu yaşayan, kan sulandırıcı ilaç alan ve trombosit sayısı yetersizliği bulunan kadınlara ağrısız doğum uygulanmaz. Bu nedenle doğum öncesi anne adayının genel sağlık durumu ile ilgili tüm bilgileri kadın doğum uzmanlarına vermesi önem taşımaktadır.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!