Doğal Doğum – Sultan Buğday

Doğal Doğum

Gebelik haberini alan kadınların büyük bir kısmı için doğumun hangi yöntemle gerçekleşeceği, üzerinde en çok düşünülen konuların başında yer alır. Ağrısız normal doğum, sezaryen ve doğal doğum arasında gidip gelen anne adayları; tercih şansına sahip olduklarında hem kendileri hem de bebekleri için en doğru tercihi yapmak ister.

Son yıllarda doğal doğum trendi hızla yayılıyor. Teknolojinin ve tıbbi teknolojilerin gelişmesi; kadınların doğum ile ilgili endişelerinin artması ve çevresel faktörler etkisiyle doğum kaygılarının oluşması nedeniyle yaygınlığını kaybeden doğal doğum; faydalarının yeniden gündeme gelmesiyle daha fazla tercih ediliyor.

Doğal Doğum Nedir?

Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları bulunan; anne ve bebek arasındaki ilk temasta annenin yüksek farkındalığını sağlayan ve doğum sırasında bebeğin ciğerlerindeki suyun boşaltılabildiği doğal doğumda anne adayına anestezi verilmiyor. Doğum süreci anne adayının hormonlarının kontrolüne bırakılıyor ve gerekmediği takdirde hiçbir cerrahi müdahale gerçekleştirilmiyor. Adı üstünde doğal doğum; doğum sürecinin doğal bir şekilde ilerlediği ve dışarıdan bir müdahale gerçekleştirilmeyen doğumlara deniyor.

Doğal doğum sırasında anne adayının hormonları sahneye çıkıyor. Oksitosin, endorfin ve kotekolaminler doğumun ilkel bir doğallıkta gerçekleşmesini sağlıyor. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen doğal doğum sırasında; anne adayının kendini rahat hissetmesi, yalnızca doğuma odaklanması ve bebeğini düşünmesi süreci kolaylaştırıyor. Dikkat dağıtan ya da stres kaynağına dönüşen tüm unsurlardan ortam arındırılıyor.

Doğal doğum hazırlıkları gebelik döneminde başlıyor ve anne adayı psikolojik olarak da bu sürece alıştırılıyor. Gerekli tüm sağlık kontrolleri gerçekleştiriliyor, bebeğin gelişimi yakından takip ediliyor, gebelik sürecinde kendisine destek olan ebe doğumda da anne adayını yalnız bırakmıyor. Böylece kendini güvende hisseden anne adayı, bebeği ile en ilkel dürtüleri sayesinde kavuşabiliyor.

Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğal doğumun birçok avantajı olduğu bilinmektedir. Öncelikle “doğal doğum” doğal bir süreçtir. Kadın vücudu doğurmakla görevlidir; hormonlar ve gebelik sürecinde yaşanan yapısal değişimler doğuma hazırlanılmasını sağlar. Anne adayına gerekmediği takdirde cerrahi bir müdahale yapılmadığı için iyileşme süresi kısalır, fiziksel travma oluşma ihtimali azaltılır. Anestezi verilmediği için doğum anını anne tüm farkındalığı ile yaşar ve bebeği ile ilk temasının kutsallığını hisseder.

Anne ve bebek arasındaki bağları güçlendiren doğal doğum deneyimi; bebeklerin ciğerlerindeki suyun boşaltılması ve olası solunum problemlerinin engellenmesi adına da önemlidir. Belki de en önemlisi anneler kadar bebeklerin de doğum sürecini hissediyor olduğu gerçeğidir.

Doğal doğuma anne adayları profesyonel ve eğitimli bir ekiple hazırlanmalıdır. Doğal doğum; anne adayına hareket özgürlüğü sağlayan, hormonların işleyişine saygı duyan, annenin mahremiyetini koruyan, güvenilir ve sürekli destek prensibini benimseyen bir ekibin önderliğinde gerçekleştirilmelidir.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!