İdrar Kaçırma – Sultan Buğday

İdrar Kaçırma

Sıklıkla meydana geldiğinde hayat kalitesini azaltan ve kadınların sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olabilen idrar kaçırma sorunu birçok farklı nedenle ve farklı türde ortaya çıkabilir. Doğum yapılması, geçmiş dönemde pelvik ameliyatların geçirilmesi, menopoz dönemi, kronik kabızlık, radyasyon terapisi, obezite, hormonal değişimler, solunum yolu hastalıkları gibi farklı nedenlerle görülen idrar kaçırma; “idrar tutama” sorunu olarak tanımlanabilir.

İdrar kaçırma kadınların hayatını etkileyen ve utanç duymalarına neden olabilen bir sorun olduğundan genellikle uzmanlara başvurmaya karar vermek zorlu bir süreç olabilir. Ancak sürekli idrar kaçıran kişilerin bu durumun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu kabul etmesi ve destek alması gerektiği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

İdrar Kaçırma Tipleri ve İdrar Kaçırma Nedenleri

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Stres inkontinans olarak da adlandırılan stres tipi idrar kaçırma pelvik taban kasları zayıflayan kadınlarda mesaneye baskı yapan gülme, hapşırma, öksürme ya da egzersiz gibi eylemler neticesinde görülür. Hamilelik, obezite veya düzenli kullanılan ilaçlar pelvik taban kaslarının zayıflamasına neden olabilir.
Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Aşırı aktif mesane olarak da adlandırılan bu tip idrar kaçırma mesane taşları, kullanılan ilaçlar, Parkinson hastalığı, MS, diyabet ve sinir hasarları nedeniyle ortaya çıkabilir.
Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Mesane kaslarının zayıflaması, sinir hasarları, kabızlık veya kullanılan ilaçlar nedeniyle idrar torbasının tam boşaltılamaması sonucu ortaya çıkar.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisi kadınların yaşadığı idrar kaçırma sorununun tipine ve genel sağlık durumlarına göre belirlenir. İlk önce hayat tarzında değişiklikler yapılması, pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizlerin düzenli olarak uygulanması, ilaç tedavileri ve elektrikle uyarma tedavileri uygulanabilir. Eğer idrar kaçırma için uygulanan konservatif tedaviler başarı sağlamazsa idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar için lazerle idrar kaçırma tedavisi devreye sokulabilir.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Lazerle idrar kaçırma tedavisi sırasında hastaya anestezi verilmemesi, işlemin oldukça kısa sürmesi ve hastaya herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaması gibi faktörler; lazerle idrar kaçırma tedavisi konforunu arttırır. Hasta çok kısa süre içerisinde günlük hayatına dönebilir ve özgüvenini arttırabilir. Ağrısız ve acısız idrar kaçırma tedavisi olmak isteyen hastalarımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde tedavi sürecini başlatarak hayat konforlarının artması adına yardımcı oluyoruz.

İdrar Kaçırma TOT Ameliyatı

İdrar kaçırma tedavisinde kullanılmaya başlanan en etkili cerrahi yöntem TOT operasyonudur. Üretral kanala polipropilen mesh adlı bir bantın özel bir iğne ile yerleştirilmesiyle üretral kanalın yükseltilmesini sağlayan TOT yöntemi; vajinada ince bir kesi atılmasına dayanır. Operasyon sonrası yara iyileşme süreci oldukça hızlı olur ve hastanın post operatif komplikasyon yaşama riski oldukça azdır.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!