Jinekolojik Muayene – Sultan Buğday

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesi, kadın üreme sağlığının takip edilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen rutin muayeneler “jinekolojik muayene” olarak adlandırılır. Jinekolojik muayeneler sırasında vajina, vulva, yumurtalıklar, rahim, fallop tüpleri ve rahim ağzı gibi kadın üreme organları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından detaylı bir şekilde kontrol edilir.

Hem fiziksel muayene hem görüntüleme tekniklerinin hem de jinekolojik testlerin uygulanabildiği jinekolojik muayene süreçleri kadınlar tarafından ihmal edilmemeli; yalnızca şikayetlerin oluşması durumunda değil rutin olarak jinekolojik muayeneler yaptırılmalıdır.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene sırasında ilk olarak dış genital organlar muayene edilir. Dış genital bölgede yani vulva bölgesinde akıntı, kist, siğil ve benzeri anomalilerin olup olmadığına bakılır.

İkinci aşamada vajina kapsamlı bir şekilde incelenir. Vajina ve rahim ağzı “spekulum” adı verilen özel bir aletle açılır; vajina duvarlarında lezyon olup olmadığı, akıntı bulunup bulunmadığı ve kızarıklık oluşup oluşmadığına bakılır. Rahim ağzının da incelenmesi ile ikinci aşama tamamlanır.

Jinekolojik muayene sırasında Pap Smear testi de uygulanabilir. Cinsel olarak aktif olan kadınların aksatmaması gereken bu test ile rahim ağzı kanseri erken dönemde teşhis edilebilir; hatta kansere dönme riski taşıyan oluşumlar fark edilebilir.

Jinekolojik muayenenin üçüncü aşaması el ile muayenedir. Bu aşamada rahim boyutu incelenir, fallop tüplerindeki anomaliler gözetilir. Son olarak rektal ve vajinal muayene eş zamanlı gerçekleştirilerek iki organ arasındaki anomali olup olmadığı incelenir. Ultrason ile tüm genital organlar incelenerek jinekolojik muayene tamamlanır.

Jinekolojik Muayene Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kadınların ne sıklıkla jinekolojik muayene yaptırması gerektiği ile ilgili spesifik bir yönerge olmasa da yılda bir kez jinekolojik muayene yaptırılması önerilir. Kadınların sağlık öyküsüne ve taşıdıkları risklere göre muayene sıklıkları arttırılabilir.

Jinekolojik Muayenenin Önemi

Jinekolojik hastalıkların teşhis edilmesi kadar önlenmesi adına da önem taşıyan jinekolojik muayenelerde kadın üreme organlarının sağlığı kapsamlı olarak incelenir, kadınları yaşadıkları şikayetlerin nedeni saptanır, kadınlara özel tedavi yöntemlerinin belirlenmesi adına önemli bulgular elde edilir. Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında da değerlendirilen jinekolojik muayeneler düzenli olarak yaptırıldığında jinekolojik kanserlerin erken teşhis edilmesi de mümkündür.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!