Kolposkopi – Sultan Buğday

Kolposkopi

Vajen, rahim ağzı ve vulva muayenelerinin kapsamlı bir şekilde yapılmasını sağlayan kolposkopi; bölgedeki anormal hücre değişikliklerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Rahim ağzı kanserlerinin çok erken evrede teşhis edilebilmesini mümkün kılan kolposkopi; kolposkop adı verilen özel bir alet ile rahim ağzı bölgesinin büyütülmesi prensibiyle uygulanır.

HPV enfeksiyonlarının yaygınlaşmasına bağlı olarak genital kanserlere yakalanma oranının da artması; kolposkopi işleminin önemi de fazlalaşmıştır. Kolposkopi işlemi ile vajen kanserleri, vulva kanserleri ve serviks kanserleri acısız ve ağrısız bir şekilde erken dönemde teşhis edilebilir. Kolposkopi ile inceleme bölgesi büyütüldüğü için en küçük patolojiler dahi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından fark edilebilir. Genellikle PAP Smear testi sonuçlarında olumsuz bulgulara rastlandığında ek tanı yöntemi olarak devreye sokulan kolposkopi sonrası bulguların tehlikeli olabileceği düşünülürse biyopsi alınarak tetkikler genişletilir.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Az önce de belirttiğimiz gibi pelvik muayene ya da simir testi sonuçları şüphe uyandırıyorsa kolposkopi yöntemine başvurulabilir. Kolposkopi; genital siğillerin, rahim ağzı yaralarının (servisit), servikste vajinada ve vulvada kanser öncesi doku değişimlerinin teşhis edilmesi için gerçekleştirilir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi sırasında jinekolojik muayene esnasında olduğu gibi kadın doğum masasına sırt üstü uzanılması gerekir. Akabinde vajen bölgesine rahim ağzının rahat görüntülenmesi için özel bir alet takılacaktır. Bu aşamada rahim ağzında ve vajen bölgesinde bulunan akıntılar temizlenecek, rahim ağzı ıslatılacak ve yapısal değişime uğrayan dokular özel sıvı sayesinde renk değiştirip beyaza dönecektir. Renk değiştiren dokular uzmanlar tarafından incelenecek ve gerektiğinde biyopsi alınarak daha kapsamlı tetkikler yapılıp doku farklılaşmasının nedenleri öğrenilecektir.

Yaklaşık 20 dakika süren kolposkopi sırasında genellikle hastaya anestezi verilmez. Deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından gerçekleştirildiğinde korkulacak bir işlem olmayan kolposkopi sonrasındaki iki gün akıntı ve lekelenme tarzında hafif kanamalar oluşabilir. Kolposkopi sonrası en az bir hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Günümüzde jinekolojik kanserlere yakalanan kadınların sayısı giderek artıyor; ancak teknolojik ilerlemeler sayesinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Siz de jinekolojik muayenelerinizi aksatmayarak daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!