Sezaryen Sonrası Normal Doğum – Sultan Buğday

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Geçmiş yıllarda bir kere sezaryen doğum yapan kadınların bir daha vajinal doğum yapamayacakları kabul edilirken, zaman içerisinde sezaryen sonrası normal doğum yapmanın uygun şartlar karşılandığı takdirde mümkün olabileceği gerçeği ortaya çıkarılmıştır. Fakat her kadın için sezaryen sonrası normal doğum yani SSVD uygun olmayabilir; sezaryen sonrası normal doğum kararının verilebilmesi için kadın doğum uzmanlarının anne adaylarını kapsamlı bir şekilde muayene etmesi, genel sağlık durumlarını öğrenmeleri ve beklentilerini analiz etmeleri gerekir.

Daha önce yapılan doğum için neden sezaryen yönteminin tercih edildiği gibi önemli unsurlar SSVD kararı verilmeden önce mutlaka değerlendirilmelidir; önemli olan annenin sağlığının korunması ve bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi olduğu için SSVD planlamasında hiçbir eksiklik bulunmamalıdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Kimler İçin Uygundur?

SSVD kararı verilmeden önce az önce de belirttiğimiz gibi anne adayının detaylı olarak muayene edilmesi gerekir. Geçmişteki sezaryen deneyiminin nasıl gerçekleştiği ve yeni hamilelik oluşumu ile sezaryen doğum arasındaki zaman da önemli faktörlerdendir.

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapılabilmesi için;

  • Anne adayının istekli olması gerekir. Doğum şekliile ilgili her zamanki gibi kendisine baskı yapılmamalıdır ve kadın doğum uzmanları yaptıkları tetkikler sonucu SSVD için onay vermelidir.
  • Anne adayının pelvis genişliğinin normal doğum için yeterli olması gerekir.
  • Anne adayının daha önceki doğumları sırasında rahim yırtıklarının oluşmamış olması ve rahim şeklinde bozukluğun bulunmaması gerekir.
  • Daha önceki sezaryen operasyonunda enine kesi yapılmış olmalıdır.
  • Sezaryen ile doğumdan sonra en az 18 ay geçmelidir.

Geçmiş yıllarda rahim cerrahi operasyonları geçiren, çatısı dar olan, rahminde yırtık (ruptür) olan kadınlar için SSVD önerilmez.

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Sezaryen sonrası normal doğum birçok kadın için endişe yaratsa da bazı avantajları ile tercihler arasında yer almaktadır. SSVD’nin en önemli avantajlarından bir tanesi anne adayının yeniden ameliyat olmaması; dolayısıyla doğum sonrası iyileşme sürecinin hızla gerçekleşmesidir.

SSVD sonrası aşırı kanama riski azdır ve bebeklerin; vajinal yolla doğdukları için ciğerlerindeki sudan kurtulup ileriki dönemde solunum yolu hastalıkları yaşama ihtimallerinin azaltılması mümkündür.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!