Sezaryen – Sultan Buğday

Sezaryen

Bebek beklediğini öğrendikleri andan itibaren anne adaylarının kafasını en çok meşgul eden sorulardan biri, doğumun nasıl gerçekleşeceğidir. Doğal doğum süreci ile ilgili kaygılarının olması ya da planlanmış bir doğum sürecinde daha rahat edecekleri düşüncesi, günümüzde anne adaylarının zorunlu sebepler dışında da sezaryen doğumu tercih etmelerine yol açabilir.

Sezaryen Nedir?

 Doğumun doğal yollarla gerçekleşmesinin risk teşkil ettiği ya da anne adaylarının tercihleri halinde bebeğin anne karnından cerrahi müdahale ile alınma işlemine “sezaryen” adı verilir. Sezaryen anne adayının tercihine bağlı olarak ya da tıbbi zorunluluklar nedeni ile genel ya da lokal anestezi verilerek gerçekleştirilebilir.

Sezaryen Hangi Durumlarda Zorunludur?

Tıbbi nedenlerle zorunlu olan sezaryen genelde gebeliğin takip sürecinde belirlenmekte, hem anne hem de bebek için en uygun olan zamanda gerçekleştirilmektedir. Sezaryeni zorunlu kılan nedenlerin bir kısmı doğum öncesi süreçte belirlense de bazı durumlarda doğum sırasında gelişen komplikasyonlar da doğum şeklinin sezaryen olarak değiştirilmesini gerektirebilir.

Sezaryen uygulanmasını gerektiren bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Plasenta Previa:Gebelik takibi esnasında ultrason ile tespit edilebilen bu durum, plasentanın rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmasıdır. Normal doğumu imkansız hale getiren Plasenta Previa sorunu olan hastalar için sezaryen ile doğum seçeneği tek tercih olarak değerlendirilir
  • Sefalopelvik Disproporsiyon:Anne adayının leğen kemiğinin anatomik yapısı ve bebeğin baş şeklinin bu bölgeye uygun olmaması sezaryen uygulamasının tercih edilmesini zorunlu kılabilir.
  • Çoğul Gebelikler:Genellikle üç ve daha fazla bebek bekleyen kadınlarda sezaryen tercih edilir. Böylece hem anne adayının hem de bebeklerin sağlığı için risk oluşturabilecek unsurlar engellenir.
  • Transvers ve Oblik Pozisyon: Bebeğin doğum kanalına yan, ters ya da çapraz olarak gelmesi durumunda vajinal doğum esnasında sorun yaşanabilir. Bu tarz durumlarda bebeğin ve anne adayının sağlığını riske atmamak için sezaryen tercih edilir.
  • Bebeğin Sıkıntıya Girmesi (Fetal Distres): Yapılan NST izlemelerinde bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündüren durumlarla karşılaşılırsa acil sezaryen gerekebilir.
  • Doğum Sürecinin İlerlememesi:Düzenli ve şiddetli rahim kasılmaları olmasına rağmen rahim ağzı açılmıyor ya da bebeğin kafası aşağı inmiyorsa sezaryen gerekliliği oluşur.

Bebeğin beklenenden iri olması, anne adayının geçmiş dönemde vajina operasyonlarını geçirmesi, tekrarlayan sezaryenler, doğum kanalındaki tıkanıklıklar ve rahim yırtılması gibi faktörler de sezaryen yapılmasını gerektirebilir.

Sezaryen cerrahi müdahale gerektiren bir süreç olmakla birlikte, günümüzde en çok tercih edilen doğum yöntemleri arasında yer alır. Anne adayının tercihleri doğrultusunda genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Siz de kendiniz için en sağlıklı doğum şekline karar vermek için bize başvurabilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!