Aile Planlaması – Sultan Buğday

Aile Planlaması

Çocuk sahibi olmayı düşünmeyen ya da çocuk sahibi olma zamanını kendisi belirlemek isteyen çiftler aile planlaması sistemiyle istenmeyen gebeliklerden korunabilirler. Temel amaçlarından biri çiftlerin bakımını üstlenebilecekleri sayıda çocuk sahibi olmalarını sağlamak olan aile planlaması; aile kurumunun temellerinin korunmasını hedefler. Bazı özel durumlarda kadın sağlığını riske atmamak için de aile planlamasına başvurulabilir.

Yalnızca istenmeyen gebeliklerin önlenmesini değil; aşırı doğurganlığı engellemeyi, hamilelikler arasındaki süreyi ayarlamayı, kadın sağlığını korumayı ve toplum sağlığını iyileştirmeyi sağlayan aile planlaması dahilinde uygulanan korunma yöntemleri farklılaşabilir.

Korunma yöntemleri belirlenirken çiftlerin karşılıklı iradelerinin alınması önemli bir konudur. Bu nedenle kadınlara özel bir korunma yöntemi seçilecek olsa da eşlerin rızası alınmalı ve farkındalığı yükseltilmelidir.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Korunma yöntemleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından uygulanabilecek çeşitliliğe sahiptir.  Genel bir bilgi vermek amacıyla korunma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Hormonal Yöntemler

Düşük hapları, ertesi gün hapları, gebelik önleyici halka, aylık iğneler, 3 aylık iğneler, cilt altı implantları ve doğum kontrol hapları hormonal korunma yöntemleri arasında bulunur. Düşük hapları ve ertesi gün hapları korunma yöntemi olarak düşünülmemeli yalnızca gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bunlar haricindeki diğer hormonal korunma yöntemleri yumurtlamayı engelleme, servikal mukusu kalınlaştırma ve rahim içi dokusunu farklılaştırma özelliğinde oldukları için gebeliği önlerler.

2. Doğal Korunma Yöntemleri

Yumurtlama dönemlerinin takip edilmesini ve geri çekmeyi kapsayan doğal korunma yöntemleri etkili aile planlaması yöntemleri ve hatta korunma yöntemleri değildir. Kadınların yumurtlama zamanlarını net olarak belirleyememeleri durumunda gebe kalınması mümkündür. Aynı zamanda erkekler ejakülasyondan önce geri çekilseler de ilişki sırasında salgıladıkları sıvıda sperm olma ihtimali bulunduğu unutulmamalıdır.

3. Bariyer Yöntemleri

Spermlerin rahim içerisine ulaşmasını engellemek ya da döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini önlemek için tasarlanan tüm korunma yöntemleri bariyer yöntemi olarak sınıflandırılır. Erkek prezervatifi, kadın prezervatifi, servikal başlık, spiral, diafragma gibi yöntemler bariyer yöntemlerine örnek olarak gösterilebilir.

4. Sterilizasyon Yöntemleri

Erkeklerde spermleri taşıyan tüplerin bağlandığı vazektomi ve kadınlarda fallop tüplerinin bağlandığı tüp ligasyonu kısırlaştırma yöntemleri olarak bilinirler. Kesinlikle çocuk sahibi olmaması gereken ya da çocuk sahibi olmayı kesinlikle istemeyen kişilere uygulanabilirler.

Her aile eşsizdir; bu nedenle çiftlerin ihtiyaçları ya da korunma yöntemlerinden beklentileri değişebilir. Aile planlaması kapsamında bize danışabilir; sizinle görüşerek sizler için en uygun korunma yönteminin uygulanması adına bizden destek isteyebilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!