Vajinoplasti – Sultan Buğday

Vajinoplasti

İlerleyen yaş, vajinal (normal) doğumlar, gebelik, jinekolojik ameliyatlar gibi faktörlere bağlı olarak kadınlarda vajina bölgesinde genişleme meydana gelebilmektedir. Vajinal genişleme bir yandan sağlık problemleri ve çeşitli fizyolojik sıkıntılar yaratırken diğer yandan da cinsel hayatı olumsuz etkileyerek kadınlarda psikolojik sorunlara ve çiftler arasında uyumsuzluğa neden olmaktadır.

Vajinal bölgenin genişlemesi;

  • Sık vajinal enfeksiyon oluşumuna,
  • Vajinadan hava (gaz) çıkmasına,
  • Vajinadan ses gelmesine,
  • Cinsel tatminsizliğe yol açabilmektedir.

Kadınlarda vajinal genişleme sorunu, hastanın durumuna göre iki farklı yöntemle giderilebilmektedir. Bunlardan ilki vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatıdır. Diğer yöntem ise lazer+Biyolojik Serum Uygulaması ile gerçekleştirilen vajina gençleştirme uygulamasıdır.

Ancak şu unutulmamalıdır ki; geri dönüşsüz, kesin vajinal daraltma sadece cerrahi müdahale ile sağlanabilir. Ameliyatsız lazer yöntemi ile belli miktarda sıkılaşma elde edilebilmektedir.

Vajinoplasti Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Vajina adı verilen, cinsel ilişkinin gerçekleştiği yapı, bağ doku ve kas dokusundan oluşur. Yukarıda da değindiğimiz gibi ilerleyen yaş, vajinal doğumlar, gebelik, kürtaj gibi müdahaleler bağ ve kas dokusunu olumsuz etkiler, kolajen kaybı nedeniyle de vajina genişler.

Bu durumu düzeltmek için en etkili ve kesin yöntem vajina daraltma ameliyatıdır. Tıp literatüründe vajinoplasti olarak tanımlanan bu ameliyatlar labioplastiden sonra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın gerçekleştirilen estetik jinekoloji ameliyatıdır.

Vajinoplasti yeniden onarımı temel alan rekonstruktif ameliyatlardır. Bu ameliyatlar uzman bir jinekolog tarafından vajinaya eski sıkılığını geri kazandırmak amacıyla gerçekleştirilir. Klinik ortamında genel anestezi altında uygulanabilen bir işlemdir. Vajinal daraltmanın yanı sıra hastada sistosel adı verilen idrar torbası sarkma problemi de varsa o zaman kombine ameliyat gerekir. Bu operason ameliyathanede genel ya da epidural anestezi altında yapılır.

Vajinoplasti ameliyatı kapsamında vajina içinden minimal kesilerle üçgen şeklinde doku çıkarılır ve enine dikişler atılarak vajinanın arka duvarı girişten itibaren daraltılır. Bazı hastalarda pelvik kasların birbirine yaklaştırılması sağlanarak vajinal yapı daha da sıkılaştırılır.

Vajinoplasti sayesinde vajinadaki genişlemenin istenilen oranda daraltılması mümkündür.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası hafif ağrı ve kanama oluşması normaldir. Doktorun önerdiği pansumanın uygulanması ve ilaçların düzenli kullanılması sayesinde bu şikayetler hızla ortadan kalkacaktır.

Ameliyat sonrası ilk 1 aylık süreçte ağır egzersiz yapılması önerilmez.

Yine ilk 1 ay, özellikle havuza (ve denize) girilmemesi gerekir.

İyileşme sürecini hızlandırmak adına sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalı, günlük bol su tüketilmelidir.

İlk 10 gün istirahat edilmesi iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrası yeniden cinsel ilişkiye girilebilmesi için yaklaşık 6 haftalık bir süre beklenilmelidir.

Vajina Gençleştirme

Lazer uygulaması ile vajina gençleştirme diğer adıyla vajinal rejuvenasyon ise hafif ve orta seviyedeki hastalarda vajinal sıkılaştırma sağlar. Bunun yanı sıra ilerleyen yaş ve özellikle de menopoz dönemi ile birlikte ortaya çıkan, vajinanın elastikiyetini kaybetmesi, vajinal kuruluk meydana gelmesi gibi sorunların da giderilmesi için uygulanan ameliyatsız bir yöntemdir.

Lazerin termal (ısı) etkisi ile uygulama bölgesinde hücre yenilenmesi tetiklenir. Lazer, Biyolojik Serum Uygulaması ile kombine edilerek daha etkili sonuçlar alınabilir. Vajinal gençleştirme, vajinada bir miktar daralma sağlarken diğer sorunlara da çözüm sunmaktadır.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!