Vajinal Kuruluk Tedavisi – Sultan Buğday

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Kadınların yaşam kalitelerini, evliliklerini, ilişkilerini ve psikolojilerini olumsuz etkileyen problemlerden biri de vajinal kuruluktur. Menopoz dönemi, geçirilen vajinal enfeksiyonlar ve vajinal duş gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan vajinal kuruluk; vulva bölgesinde bulunan küçük dudakların tahriş olmasına, cinsel ilişkilerin ağrılı geçmesine ve kadınların hayat konforunun azalmasına neden olabilen bir sağlık problemidir.

Vajinal kuruluğa neden olan unsurların belirlenerek vajinal kuruluk tedavilerinin kişiye özel planlanması başarılı sonuç alınması açısından önem taşır. Vajinal kuruluk tedavisi günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık lazer ile kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Lazerle vajinal kuruluk tedavisi sonrası kadınlar cinsellikle yeniden barışabilir ve yaşadıkları tahriş sorunlarından kurtularak hayat kalitelerini artırabilirler.

Vajinal kuruluk nedir?

Kadınlarda sık olarak rastlanılan vajinal problemlerden biri de vajinal kuruluktur. Birçok kadın hayatının belli döneminde bu probleme bağlı şikayetler yaşayabilmektedir.

Vajinal kuruluk; kişinin cinsel anlamda uyarılmasına rağmen konforlu bir cinsel ilişki için yeterli vajinal kayganlığa kavuşamama durumunu anlatmaktadır. Vajinal kuruluk cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine veya gerçekleşememesine neden olmakta; bu da çiftler arasında sorunlar yaşanmasına yol açabilmektedir.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

Farklı nedenlerle tüm yaş gruplarındaki kadınlarda ortaya çıkabilen vajinal kuruluk oluşumunun en yaygın nedeni menopoz dönemidir. Menopoz dönemiyle birlikte hormonlarda meydana gelen değişiklikler kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik semptomlar yaşamasına neden olur. Vajina kuruluğu da menopoz döneminde en yaygın görülen belirtiler arasında yer alır.

Ancak vajinal kuruluk nedenleri yalnızca menopoz sürecine indirgenemez. Menopozun dışında vajinal kuruluğa neden olan unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Vajinal enfeksiyonlar,
  • Aşırı stres,
  • Vajina florasının bozulması,
  • Süt hormonunun artışı (Hiperprolaktinemi),
  • Kullanılan bazı medikal ilaçlar,
  • Genetik faktörler,
  • Vajinal duş (Vajina içini yıkama),
  • Vajina içine çok fazla fitil ve tampon yerleştirilmesi,
  • Bazı zararlı yaşam alışkanlıkları vajinal kuruluk oluşumunu tetikleyebilir.

Bunun yanı sıra vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, cinsel uyarının yetersiz olması, partnerle uyumsuzluk gibi psikolojik temelli de olabilir.

Lazerle vajinal kuruluk tedavisi kimlere yapılmaktadır?

Lazerle vajinal kuruluk tedavisi yukarıda saydığımız nedenlere bağlı ortaya çıkan benzer şikayetlere sahip tüm kadınlarda güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile vajinal kuruluk tedavisi acısız ve ağrısız bir yöntemdir. İşlem sonrası hastalar kısa sürede günlük yaşantılarına dönebilirler ve iyileşme sürecinde komplikasyon oluşma riski yok denecek kadar azdır.

Anestezi uygulanmadan gerçekleştirilen tedavi ile vajinal gençleşme sağlanır, Bartholin ve Skene salgı bezlerinin işlevselliği artırılarak cinsel ilişki sırasında vajinanın ideal oranda kayganlaşması mümkün hale getirilir. Lazer seansları sonrasında vajina duvarı beslenir, nemlenir, elastikiyeti artar ve kadınların hayat kalitesi yükselir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Vajina kuruluğunun tedavisi için gerçekleştirilen bu işlemde Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) ve Fraksiyonel Erbium Yag (Er:Yag) lazer kullanılabilir.

Vajina iç derisinin üzerine uygulanan lazer ışınları, bölgenin yenilenmesine yardımcı olur. Yenilenen vajina mukozası, normal işlevini geri kazanarak cinsel ilişki için gerekli kayganlığı oluşturur.

Lazerle vajina kuruluğu tedavisi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. İşlem ağrısız ve acısızdır. Bir veya iki seanslık uygulama genellikle hastaların şikayetlerinin giderilmesinde yeterli olmaktadır.

Vajinal kuruluk tedavisi kişiye özel planlanması gereken bir süreçtir. Vajinal kuruluk nedenleri uzmanlara tedavi seçeneklerinin belirlenmesi amacıyla yol gösterir.

Menopoz döneminde ortaya çıkan vajinal kuruluğun giderilmesinde lazerle vajinal kuruluk tedavisi yüksek başarı sağlamaktadır.

Siz de vajinal kuruluk nedeniyle hayat kalitenizin düşmesinden yakınıyorsanız; kliniğimize gelerek size özel tedavi yöntemlerinin güvenli bir şekilde uygulanması için bize başvurabilirsiniz.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!