Smear Testi – Sultan Buğday

Smear Testi

Rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi lezyonların tanısı için yapılan Smear testi; PAP Smear veya PAP TEST olarak da adlandırılır.

Jinekolojik muayene süreçlerinin önemli bir parçası haline gelen smear testi sayesinde rahim ağzı kanserleri başlangıç aşamasında ve hatta kanser oluşumu başlamadan teşhis edilebildiği için; rahim ağzı kanseri nedeniyle meydana gelen ölümler azaltılabilmiştir. 1943 yılından bu yana uygulanan Pap Smear testi; cinsel olarak aktif olan kadınlara senede bir kere uygulanmalıdır.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Klinik ortamında anestezi verilmeden yapılabilen Pap Smear testi kadınlarda rahatsızlık yaratabilse de hızlı yapılabilen testtir. “Spekulum” adı verilen özel bir aletin vajinaya yerleştirilmesi sonucu vajina duvarları genişler. Özel bir spatul yardımıyla rahim ağzından vajinaya dökülen hücreler ve rahim ağzından sürüntü alınır. Alınan örnekler mikroskop ile incelenmek üzere lam adı verilen mikroskop camına yayılır ve sabitlenir. Smear alınırken dikkat edilmesi gereken temel unsur hem vajinadan hem de transformasyon zonu olarak isimlendirilen rahim ağzı ve rahim boşluğu arasındaki kanaldan ayrı ayrı örneklerin alınmasıdır.

Jinekolojik muayene sırasında kullanılan en etkili tarama testlerinden biri olan smear sonrası alınan örnekler laboratuvara gönderilir. Lam üzerinde bulunan materyal incelenirken patalog tarafından hastanın varsa şikayetlerinin, adet düzeninin, smear çekilme amacının, kadının gebe olup olmadığının, yaşının ve hormon ilaçları kullanıp kullanmadığının bilinmesi gerekir.

Smear Testi Kimlere Yapılır?

Smear testi jinekolojik muayeneler sırasında rutin olarak yapılması gereken bir tarama testi olarak sınıflandırılır. Smear testinin yapılabilmesi için kadınların cinsel ilişkiye girmiş olması gerekir. Cinsel ilişkiye giren kadınlar cinsel ilişkiye girdikleri an itibariyle smear testini düzenli olarak yaptırmalıdır. 30 yaşından sonra smear testine ek olarak HPV testi de yapılmalıdır. Co-test olarak adlandırılan Smear ve HPV testleri 30 yaşından 65 yaşına kadar her 5 senede bir tekrarlanmalıdır.

Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Smear testi sonuçlarının doğruluğu için kişi tarama öncesi 2 gün cinsel ilişkiye girmemeli; vajinal ilaç, tampon, krem ya da fitil kullanmamalı; vajinal duş alınmamalı ve adet döngüsünde olmamalıdır.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!