Vajinal Ultrasonografi – Sultan Buğday

Vajinal Ultrasonografi

Vajinal ultrason veya transvajinal ultrason olarak da adlandırılan “vajinal ultrasonografi” gelişmiş bir tetkik yöntemidir. Vajinal yoldan özel yapıya sahip ince bir probun sokulması prensibiyle gerçekleştirilen vajinal ultrason sırasında; rahim, yumurtalık, fallop tüpleri ve komşu organlar net bir şekilde görüntülenebilir.

Kadın üreme organlarının detaylı tetkiki için uygulanan vajinal ultrason yaklaşık 5 ila 15 dakika süren bir işlemdir. Gebeliklerin erken evresinde tanı konulmasına da yardımcı olan transvajinal ultrason; kısırlık tedavisi kapsamında kadınların yumurtlama zamanlarının tespit edilip gebelik ihtimalini arttırmak için de uygulanabilir.

Vajinal Ultrason Nasıl Yapılır?

Vajinal ultrason öncesinde kadınların jinekoloji muayenesi masasına muayene pozisyonunda yatmaları gerekir. Bu sırada Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ince ve uzun bir yapıya sahip probun üzerine bir kılıf takacaktır. Kılıfa kayganlaştırıcı jel sürülerek prob vajinal yola yerleştirilir. Prob vajinal yoldan ilerletildikçe rahim ağzı, rahim ve yumurtalıklar yüksek kalitede görüntülenebilir. Pelvik kaslar gevşetildiğinde kolaylıkla yapılabilen vajinal ultrason henüz cinsel ilişkiye girmeyen  kadınlarda uygulanmaz. İşlem sırasında idrar torbasının boş olması gerekir. Karından ultrason tekniğine göre daha ayrıntılı görüntüleme yapılmasını sağlayan alttan ultrason; jinekolojik muayene süreçlerinin sonunda rutin olarak ya da jinekolojik şikayetler doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

Vajinal Ultrason Neden Yapılır?

Vajinal ultrason tanımlanamayan vajinal kanamaların, pelvik bölge ağrılarının, dış gebeliğin, kısırlığın, yumurtalık kistlerinin, iyi huylu tümörlerin teşhisi ve rahim içi araç yerleştirilmesi öncesi kontrol amacıyla yapılabilir. Gebelik halinde plasentanın incelenmesi, düşük riskinin belirlenmesi, ceninin kalp atışlarının dinlenmesi ve kanama nedenlerinin belirlenmesi amacı ile de vajinal ultrasona başvurulabilir.

Vajinal Ultrasonografinin Avantajları Nelerdir?

Vajinal yolla ultrason çekilmesinin en büyük avantajı kadın üreme organlarının ve çevre dokuların net bir şekilde görüntülenebilmesidir. Şikayetler neticesinde ya da rutin olarak gerçekleştirilebilen vajinal ultrason sayesinde jinekolojik hastalıklar teşhis edilebilir ve hasta özelinde en uygun tedavi prosedürlerine geçiş yapılabilir. Oldukça risksiz bir tetkik yöntemi olan alttan ultrason deneyimli uzmanlar tarafından gebelik döneminde anne ve fetüs sağlığının gözlemlenmesi için de tercih edilebilir. İşlem sırasında vajinal kanalda baskı hissedilmesi normaldir.

Teşhis ve Tedavi Süreçlerimizle İlgili
Bilgi Almak İçin
Bize Hemen Ulaşabilirsiniz!
Deneyimli ve uzman kadromuzla iletişime geçmek; teşhis ve tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi alıp randevu talep etmek için bize ulaşabilirsiniz!